alja
10 بهمن 1401 - 16:17

تهران میزبان سازمان‌های انتقال خون گروه ۵

اجلاس سازمان‌های انتقال خون کشورهای گروه پنج در روزهای ۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۴۰۱ به میزبانی ایران برگزار می‌شود.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، نشست هماهنگی اجلاس مدیران انتقال خون کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان با حضور سفرای کشورهای مذکور و نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران و مسئولین اداره کل همکاریهای بین الملل و سازمان انتقال خون در سالن جلسات حوزه بین الملل برگزار شد.

محمد حسین نیکنام دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، در این نشست ضمن ارائه خلاصه‌ای از سوابق همکاری کشورهای گروه پنج، افزود: اجلاس سازمان‌های انتقال خون کشورهای گروه پنج در روزهای ۲۵ و ۲۶ بهمن ماه در ایران برگزار می‌شود.

در ادامه جعفر حسین نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران، بیان داشت: در دیداری که با دکتر تدروس مدیرکل سازمان جهانی بهداشت داشتم، ایشان همکاری گروه پنج را تشویق و از کشورهای عضو این سازمان در خواست کرد که از همکاری گروه پنج الگوبرداری کرده و این مدل همکاری را در مناطق مختلف بهداشت جهانی اجرا کنند.

وی افزود: این برنامه همکاری در نقاط مرزی بسیار مؤثر بوده و از شیوع بیماری از کشوری به کشور دیگر را کنترل می‌نماید.

در ادامه این نشست، عباس صداقت مدیرکل همکاری‌های بین الملل سازمان انتقال خون ایران ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این اجلاس در سازمان انتقال خون ایران، برنامه پیشنهادی این اجلاس را تشریح کرد و در ادامه نمایندگان سفرای کشورهای افغانستان، پاکستان و عراق پیشنهادات خود را در مورد برنامه این اجلاس اعلام داشتند.

بر اساس این گزارش، محمد حسین نیکنام دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نشست هماهنگی اجلاس مدیران انتقال خون کشورهای عراق، پاکستان و افغانستان با حضور سفرای کشورهای مذکور و نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران اظهار داشت: گروه پنج متشکل از ایران، افغانستان، عراق، پاکستان و سازمان جهانی بهداشت است که در بهمن ماه، اولین رخداد خود را در سال جدید میلادی آغاز می‌کنند.

وی افزود: در این نشست مقامات و مسئولان انتقال خون چهار کشور و صاحبنظران انتقال خون در سازمان جهانی بهداشت در جمهوری اسلامی ایران گرد هم می‌آیند تا در مورد انتقال خون، تکنولوژی‌های جدید و مشکلاتی که در عرصه انتقال خون در کشورها وجود دارد به بحث و گفتگو بپردازند و از تبادل تجربیات یکدیگر بهره مند شده و در صورت امکان همکاری‌های مشترک را شکل دهند.

نیکنام با بیان اینکه انتقال خون از بحث‌های مهم دنیا است، تصریح کرد: همکاری سازمان انتقال خون کشورهای گروه پنج که همسایه بوده و اشتراکات مرزی طولانی نیز دارند، بسیار حائز اهمیت بوده و می‌تواند راهگشا باشد.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت یادآور شد: انتقال خون و اهمیتی که در حوادث و بلایای طبیعی و دیگر مشکلات، دارد بسیار حائز اهمیت بوده و جمهوری اسلامی ایران در این رابطه دارای تجارب بسیار ارزشمندی است.

وی در ادامه تاکید کرد: سازمان انتقال خون جمهوری اسلامی ایران در بسیاری از عرصه‌ها دارای رتبه بالا نسبت به دیگر کشورهای منطقه و دنیا است بنابراین کشورهای دنیا از انتقال تجارب در این زمینه استقبال می‌کنند.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت برگزاری اجلاس سازمان انتقال خون گروه پنج در تهران، به حضور مدیر منطقه‌ای سازمان جهانی بهداشت و دیگر مهمانان در این اجلاس اشاره کرد و ادامه داد: این اجلاس سه روزه خواهد بود و حاضران در این اجلاس دو روز بحث و گفتگوی فنی و تخصصی خواهند شد و سپس در روز سوم از امکانات و پیشرفت‌های جمهوری اسلامی ایران بازدید خواهند داشت.

نیکنام گفت: در حاشیه این اجلاس نمایشگاهی از محصولات تهیه شده در ارتباط با خون و کیسه‌های خون و دیگر محصولات برپا می‌شود و نمایندگان این کشورها می‌توانند در این نمایشگاه نمونه‌ها را مشاهده و در صورت نیاز برای تهیه آن اقدام کنند.

دستیار ویژه وزیر و مدیرکل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت همچنین از حضور کشور تاجیکستان در این اجلاس به عنوان عضو ناظر خبر داد و تاکید کرد: در اجلاس بهمن ماه ۵ کشور ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان به همراه سازمان جهانی بهداشت حضور خواهد داشت.

وی در پایان گفت: ما خوشحالیم که کشور دوست و برادر تاجیکستان نیز در این نشست حضور دارد چرا که تاجیکستان کشور همزبان ما بوده و همکاری مشترک با این کشور به خصوص در حوزه سلامت همواره در اولویت جمهوری اسلامی ایران قرار داشته و فرصت خوبی است که آنان نیز از تجربیات جمهوری اسلامی ایران مطلع باشند و ما نیز از تجربیات این کشورها بهره مند شویم.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1007951